Altinkafes
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Altinkafes

tema ve ps calismalari

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ANNELER GUNU

4 posters
YazarMesaj
Minik SeRCe
Admin
Admin
Minik SeRCe

ANNELER GUNU Empty
MesajKonu: ANNELER GUNU   ANNELER GUNU Icon_minitimePaz Mayıs 10 2009, 12:37

Anneler Günü

Mayýs ayýnýn ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocuklarý tarafýndan sevgi ve saygý ile anýlýr.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yýlýndan bu yana kutlanýyor. Türk Kadýnlar Birliði ülkemizde her yýl çocuklarý için büyük fedakarlýða katla­nan annelerden birini yýlýn annesi seçer. Yýlýn annesinin kiþiliðinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.
Amerika'nýn Filedelfiya eyaletinde 9 Mayýs 1966 günü Jarvis isimli bir kýzýn annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayýna bir türlü alýþamadý. Yaþama küstü. Canlýlýðýný, yaþama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düþündü. Jarvis'in bu durumunu yakýndan izleyen komþusu Jarvis'le arkadaþ oldu. Bir gün yaþlý komþu söyleþi sýrasýnda Jarvis'e «Ýnsanlar doðar, yaþar, ölür. Bu bir doða kanunudur.» dedi. Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkile­di. Ölümün de doðmak, yaþamak gibi bir doða olayý olduðunu düþündü. Ancak bu doðruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadý. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüðünün soðukluðu gitti. Yerine anne sevgisinin sýcaklýðý geldi. Artýk Jarvis annesini gözyaþlarý ile deðil severek. anmaya baþladý. Acýlarý azaldý. Ýçinde arý, duru bir sevgi oluþtu.
Aradan bir yýl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarýna çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yýldönümünde bütün arkadaþlarý eve geldi. O gün Jarvis arkadaþlarýna :
— Geçen bir yýl içinde çektiðim acýlar bana þunu öðretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yýlýn bir gününü annelere ayýralým. O günü annelerimizle ilgili anýlarla dolduralým. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.
Arkadaþlarý Jarvis'in önerisini çok beðendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Baþkanýna gittiler. Baþkan onlarý dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatýldý. Jarvis ve arkadaþlarýnýn çalýþmalarý kýsa sürede sonuç verdi. Amerika Birleþik Devletleri Kongresi mayýs ayýnýn ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasýný kararlaþtýrdý.

Anneler günü ilk kez 1908 yýlýnda kutlandý. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya baþlandý.
Her yýl mayýs ayýnýn ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazýlar, anýlar, þiirler yayýnlanýr. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuþmalar yapýlýr. Türk Kadýnlar Birliði'nin þubesi olan illerde yýlýn anneleri seçilir. Okullarýmýzda ayrýca Anneler Günü nedeniyle toplantýlar düzenlenir. Bu toplantýlarda okunan þiirler, söylenen türküler, þarkýlar, annelere armaðan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.
Anneler Gününde annemize bir demet kýr çiçeði armaðan ederek, bir güzel sözcükle yanaðýndan öperek onu çok mutlu ederiz.

ANNELER GUNU 2elgd7zh8t

En son Minik SeRCe tarafından Paz Mayıs 10 2009, 12:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
http://altinkafes.eniyiforum.net
Minik SeRCe
Admin
Admin
Minik SeRCe

ANNELER GUNU Empty
MesajKonu: Geri: ANNELER GUNU   ANNELER GUNU Icon_minitimePaz Mayıs 10 2009, 12:38

KONUÞMA

Sevgili Arkadaþlar!
Mayýs ayýnýn ikinci Pazar günü, bütün dünyada Anneler Günü olarak kutlanýr. Ýlk kez 1908 yýlýnda Amerika’da kutlanan Anneler Günü, ülkemizde 1955 yýlýndan itibaren kutlanmaya baþlanmýþtýr.
Her annenin, kendi yavrusunu canýndan çok sevdiðini söylemeye gerek var mý bilmiyorum. Karnýnda dokuz ay taþýdýðý, süt verip altýný temizlediði, her türlü bakýmýný yapýp, baþucunda uykusuz geceler geçirdiði yavrusunu her anne hiç karþýlýk beklemeden sever.
Anne sevgisinin gücünü açýklayan bir öykü anlatmak istiyorum:
Bir zamanlar bir genç, kötü kalpli bir kýzý sevmiþ ve onunla evlenmek istemiþ. Ancak kýz, korkunç bir þart ileri sürerek “Senin sevgini ölçmek istiyorum.” Demiþ. “Bakalým beni gerçekten seviyor musun? Bunun için de köpeðime yedirmek için, bana annenin kalbini getireceksin!”
Delikanlý, tüyler ürperten bu teklif karþýsýnda uzun bir tereddüt geçirmiþ. Sonunda kýzýn istediðini yerine getirerek annesini öldürmüþ. Çýkardýðý kalbini bir mendile koyup kýzýn evine doðru yönelmiþ. Hýzla giderken ayaðý bir taþa takýlmýþ. Mendile sarýlý kalp bir tarafa, kendisi de bir tarafa düþmüþ. Caný acýdýðý için, aðzýndan ister istemez “Ah anacýðým!” sözleri dökülmüþ.
Annesinin tozlara bulanan ve hâlâ soðumamý olan kalbinden, o an bir ses yükselmiþ; “Caným yavrum, bir yerin acýdý mý?”
Aslýnda her günün Anneler Günü olmasý gerekir. Annelerimiz bizim en deðerli varlýklarýmýzdýr. En deðerli varlýklara nasýl davranýlmasý gerekiyorsa annelerimize de öyle davranmalýyýz. Ev temizliðinde ve mutfak iþlerinde annemize yardýmcý olmalý, yapabildiðimiz ölçüde onlara hizmet etmeliyiz. Sadece Anneler Gününde deðil, onlarýn gönüllerini alacak hediyeleri her zaman vermeliyiz.
Hepinize, anne sevgisi ile dopdolu bir ömür diliyorum.

ANNELER GUNU Yd0dg6nhej

En son Minik SeRCe tarafından Paz Mayıs 10 2009, 12:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Minik SeRCe
Admin
Admin
Minik SeRCe

ANNELER GUNU Empty
MesajKonu: Geri: ANNELER GUNU   ANNELER GUNU Icon_minitimePaz Mayıs 10 2009, 12:39

ANNEM
Ünlü bir yazar, annesi ile ilgili unutamadýðý bir anýsýný anlatýyor.
Annemle ilgili bir anýmý bir de annemin fotoðrafým istemiþsiniz.
Annemin hiç fotoðrafý yoktu. 1926 yýlýnda yirmi altý yaþýndayken veremden ölen annem bütün yaþamýnda resim çektirmedi. Çünkü o zaman bizim ortamýmýzda yalnýz, askerlik gibi resmi iþler için erkekler vesikalýk resim çektirirlerdi.
Annem ölüm döþeðindeyken ben okuduðum yatýlý okuldan çoktan kaçmýþtým; ama bunu annem de babam da bilmiyordu.
Ölümünden üç gün öncesinden, beni annemin yanýna sokmuyorlardý. Ölümünden bir gün önceydi. Annemi yattýðý odanýn kapýsýndan içerde konu­þulanlarý dinliyordum. Annemin þu sözlerini duydum;
— Oðlum yatýlý okulda ya, artýk gözlerim açýk gitmeyeceðim... Oysa ben bir okul kaçaðýydým. Parasýz yatýlý okuldan kaçmýþtým.
Annemin bu sözlerini duyunca, aðlayarak evden çýktým. O zaman on bir yaþýndaydým.
Ertesi gün de annem öldü. Sesi hep kulaðýmdaydý.
— «Oðlum yatýlý okulda ya, artýk gözlerim açýk gitmeyeceðim..»
Okumamýn tek nedeni annemin bu sözleriydi. Bütün hayatýmda anne­min duyabildiðim bu sözleri kulaðýmdan hiç eksilmedi. Hep onun bu sözleri­ni düþündüm. Yalnýz bunun için okudum, okula gitmenin yollarýný aradým. Onun sözleri beni kamçýladý. Yoksa, okul kaçkýný on bir yaþýndaki ben, bir daha hiç okula gidecek deðildim. Beni okula göndermeye zorlayacak kimse de yoktu, yoksulduk.
Bugünkü kiþiliðimi, anneme, özellikle annemin duyduðum son sözlerine borçluyum.

ANNELER GUNU T46jt54xja

En son Minik SeRCe tarafından Paz Mayıs 10 2009, 12:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Minik SeRCe
Admin
Admin
Minik SeRCe

ANNELER GUNU Empty
MesajKonu: Geri: ANNELER GUNU   ANNELER GUNU Icon_minitimePaz Mayıs 10 2009, 12:39

ANACIÐIM

—Anneme ve bütün annelere—
Nasýl hatýrlamam anacýðým nasýl
Kaç geceler bana ninni söylerdi
Hasta olunca oydu baþucumda bekleyen
Biraz yorulmayayým, üzülmeyeyim, hemen
Alýr kucaðýna okþardý, saçlarýmý öperdi.
Uzun kýþ geceleri masal masaldý
Güzel çoban kýzlarý, iyi kalpli sultanlar
Bir suyun akýþý gibi geçip gitti zamanlar
Þimdi ne o dünkü çocuk, ne de o masal kaldý.
Yýkayan oydu mürekkep lekeli parmaklarýmý
Akþam biraz geciksem yollara düþerdi
Sokaða çýkarken «Yavrucuðum üþütme» derdi.
Hemen bir kazak örerdi biraz boþ kaldý mý.
Bilirim yine kalbinde yerim anacýðým
Selam sana Anneler Günü Ýstanbul’dan
Yeni dönmüþçesine bir akþam okuldan
Vefalý ellerinden öperim anacýðým.
Ümit Yaþar oðuzcan

ANNELER GUNU Q40cp7l9r3

En son Minik SeRCe tarafından Paz Mayıs 10 2009, 12:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Minik SeRCe
Admin
Admin
Minik SeRCe

ANNELER GUNU Empty
MesajKonu: Geri: ANNELER GUNU   ANNELER GUNU Icon_minitimePaz Mayıs 10 2009, 12:40

GÜZEL SÖZLER
· Ana sevgisi bütün sevgilerin kaynaðýdýr.
· Ana evin direðidir.
· Anne, sevgi kaynaðýdýr.
· Her þeyin hakký ödenir, ana hakký ödenemez.
· Ana gibi yar olmaz.
· Cennet analarýn ayaðý altýndadýr.
· En çabuk kabul olan dua, annenin duasýdýr.
· Kadýnlar zayýftýr ama, anneler güçlüdür.
· Aðlarsa anam aðlar, gerisi yalan aðlar.
· Anneler, çocuklarýyla ilgili her þeyi görmeseler bile, kalpleriyle hissederler.
· Bana, okuduðum kitaplarýn en güzelini sorarsanýz, söyleyeyim; Annemdir.
· Anaya borç tükenmez.
· En deðerli armaðan sevgidir. Annenize sevginizi veriniz.
· Dünyada her güzel þey kadýnýn (ananýn) eseridir. (******)
· Kýzlarýný (geleceðin analarýný) okutmayan milletler, oðullarýný manevi öksüzlüðe mahkum etmiþ demektir. (******)

ANNELER GUNU B2650pzhgg
esmer$eker
vip süper uye
vip süper uye
esmer$eker

ANNELER GUNU Empty
MesajKonu: Geri: ANNELER GUNU   ANNELER GUNU Icon_minitimePaz Mayıs 10 2009, 16:47

:flower: SeRCem teşk ederizz bu güzel baslık için.. Tüm annelerin AnneLeR GüNü KuTLu oLsun.. :flower:
Minik SeRCe
Admin
Admin
Minik SeRCe

ANNELER GUNU Empty
MesajKonu: Geri: ANNELER GUNU   ANNELER GUNU Icon_minitimePaz Mayıs 10 2009, 23:10

yorumun icin tskrler esmerim...
mc locco
vip süper uye
vip süper uye
mc locco

ANNELER GUNU Empty
MesajKonu: Geri: ANNELER GUNU   ANNELER GUNU Icon_minitimePaz Mayıs 10 2009, 23:10

emegine saglık serce özellikle yazarla ilgili kısmı sevdim cok anlamlı
]]-[[üma
co admin
co admin
]]-[[üma

ANNELER GUNU Empty
MesajKonu: Geri: ANNELER GUNU   ANNELER GUNU Icon_minitimePtsi Mayıs 11 2009, 14:58

locco arkadasim .. yorumun icin tskr ederim ... dikkatle okuduguna sevindim evet herkeze ibret olacak.. bir ... anisini anlatmis yazarimiz...

ANNELER GUNU
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» dogum gunu
» dogum gunu
» Dogum gunu 2
» DOGUM GUNU KONULARI
» 8 Mart Kadınlar Günü