Altinkafes
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Altinkafes

tema ve ps calismalari

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Evlenene yardım

YazarMesaj
mehmet resat
supermod
supermod
mehmet resat

Evlenene yardım  Empty
MesajKonu: Evlenene yardım    Evlenene yardım  Icon_minitimeCuma Nis. 20 2012, 05:32

Evlenene yardım

Sual: (Evlenenle ev yaptırana, Allah yardım eder) diyebir söz var. Fakirlikten evlenemeyen kimse, evlenmeye teşebbüs etse, Allah ona yardım eder mi?

CEVAP
Eğer haramdan korunmak niyetiyle evleniyorsa, elbette Allahü teâlâ ona yardım eder. Dört hadis-i şerif meali şöyledir:
(Haramdan korunmak maksadıyla evlenene, Allah’ın yardımı hak olur.)
[İbni Meniy]

(Evlenerek rızık arayın!)
[Deylemi]

(Allahü teâlâ, evli bir ailenin şakalaşmasından hoşlanır ve bundan
dolayı ikisine de sevab yazar, rızıklarını da helâlinden artırır.)
[İ. Adiy]

(Bir aile, birbirine iyilik ve ikramda bulunduğunda, Allahü teâlâ onlara bol rızık verir ve onları himayesine alır.)
[İ. Asakir]

Sual: (Ev alanla evlenene Allah yardım eder) atasözü doğru mudur? Evlenecek olan fakire Allah yardım eder mi?

CEVAP

Atasözleri genelde âyet-i kerime ve hadis-i şeriflerin açıklaması mahiyetinde olur. Bu söz de, diğer atasözleri gibi doğrudur.

Nur suresinin (Aranızdaki bekâr [veya dul] köle ve cariyelerden [evlenecek durumda olan] salihleri
evlendirin! Eğer onlar fakirseler, Allah kendi lütfuyla onları
zenginleştirir. Allah’ın lütfu boldur. O, her şeyi hakkıyla bilendir)
mealindeki 32. âyet-i kerimesiyle, Deylemi’nin bildirdiği (Rızkı evlilikte arayın!) hadis-i şerifi gereğince, evlilik genelde rızık bolluğuna ve nimet çokluğuna sebep olur.

Kaynak : M.Ali Demirbaş
http://www.asiluydu.com

Evlenene yardım
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kabirden yardım istemek
» TeamViewer Uzaktan Yardım Programı
» Bilgisaraya girip arkadasiniza uzakdan yardim edin.